PRATİK BİLGİLER

Evinize Klima Alırken Bu Detaylara Dikkat Edin

Evinize Klima Alırken Bu Detaylara Dikkat Edin

 

Klima insanların yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kurtulmak için kış aylarında ise ortamın sıcaklığını yükseltmek için evlere ve çalışma yerlerine taktırdıkları soğutucu ve aynı zamanda ısıtıcı fonksiyonlara sahip olan bir teknolojik alettir.

Klimalar elektrikle çalışmaktadır. Klimalar akıllı ve düz olmak üzere iki çeşittir. Akıllı klimalar ortamın ısısını algılayarak istenilen sıcaklık ayarlamalarına ulaşıldığı zaman kendi kendilerine çalışmayı durdurmaktadırlar. Ancak düz klimalar insan müdahalesi olmaksızın otomatik durma ve çalışma özelliğine sahip değildirler. Klima alımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur.

Klimalar Neden Tercih Edilir?

Ev ortamında ya da iş yerinde, aşırı sıcak havayı ya da soğuk havayı dengelemek için birden çok yöntem vardır. Bunlardan en bilinenleri pervaneler , sobalar , kaloriferler , elektrikle ısıtıcılar ve benzeri ısıtma ve soğutma görevini tamamlayabilecek aletlerdir. Bunların yanında klimaların tercih edilmesinin en büyük sebebi diğer aletlerin yalnızca tek bir fonksiyona sahip olmasıdır. Ancak klima hem soğutabilmekte hem de ısıtabilmektedir. Yalnızca tek bir alet kullanarak hem soğutma hem de ısıtma yapılabildiği için klimalar birçok kişi tarafından tercih edilir. Klimalar yalnızca bir tuşa basma zahmetiyle çalışabildiği ve bakım ve onarım giderleri düşük olduğu için tercih edilir.

Klimada Aranması Gereken Özellikler

Isınma ya da soğutma için klima tercih edeceklerin bazı özelliklerini dikkatli inceleyerek almaları önemlidir.

  • Klimanızın BTU değerinin odanızın ölçütlerine uygun olması gerekmektedir.

BTU klimanın soğutma kapasitesine verilen isimdir. Klimalar motor ebatlarına göre farklı ebatlara ve farklı soğutma değerlerine sahip olur. Klimaların üzerindeki BTU değeri iki ile çarpılarak bulunan değerin bir miktar altındaki ve bir miktar üstündeki odaları soğutabileceği bulunur. BTU değeri 12 olan bir klimanın soğutma kapasitesi 12 x 2 = 24 metrekaredir. 24 metrekare büyüklüğündeki odaları soğutabilir ve ısıtabilir.

Oda büyüklüğü standart ölçütlerde olmayan klima alıcıları oda büyüklüğüne en uygun klimayı bulmak için sayı yuvarlaması yapabilir. 20 metrekare büyüklüğündeki bir odayı ısıtabilecek ve soğutabilecek klima büyüklüğü 20 bölü 2 işlemini yaparak 10 bulunur. 10 BTU değerine sahip klima yoktur. Ancak bu orana sahip olan 9 BTU değerine sahip olan bir klima bu odaya yeterli olabilir. Aradaki farkın minimum değerde olması gerekir. Klimanın BTU değerinin yüksek olması odanın daha iyi ve hızlı soğutulmasını ve ısıtılmasını sağlayabilir. 12 BTU değerde klima ihtiyacı olan bir odaya 18 BTU değerindeki bir klima takılması odanın daha hızlı bir şekilde ısı dengesinin sağlanmasına yarar.

  • Klimanın akıllı olmasına dikkat edilmelidir.

Akıllı klimalar; kendi kendine açılıp kapanır. Böylelikle gereksiz yere enerji harcanmaz. Bununla beraber klima kaynaklı yangınların da oluşmasını engeller.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu