GÜNCEL GELİŞMELER

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmirli iş insanlarıyla buluştu

Dünyanın en önemli iktisatçılarını İzmir'de toplayacağız

İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarına katılmak için kente gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu'nun toplantısına katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu sadece İzmir'e değil, bütün Türkiye'ye görkemli bir biçimde 100. yıl kutlaması yaşattığı için Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ederek “İzmir kuruluşun ve kurtuluşun kenti. Aynı zamanda ilk İktisat Kongresi'nin toplandığı kent. Önümüzdeki yıl kongrenin 100. yılında dünyanın en önemli iktisatçılarını İzmir'de toplayacağız. O iktisatçılar sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya yeni bir vizyonu burada çizecekler” dedi.

İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl kutlamalarına katılmak için kente gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu'nun (BASİFED) toplantısına katıldı.  Toplantıda CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, vakıflar, dernekler, organize sanayi bölgeleri temsilcileri ve sekt&oum l;rün önde gelen iş insanları eşlik etti.

Kılıçdaroğlu’ndan Soyer’e teşekkür
Kemal Kılıçdaroğlu, “100. yıl çok görkemli bir şekilde kutlandı. Başkan Tunç Soyer'e sadece İzmir'e değil, bütün Türkiye'ye bu güzelliği yaşattığı için teşekkür ederim. Güzel bir çalışma, güzel bir emek. 26 Ağustos'ta Kocatepe'deydim, yine Tunç Başkan’la birlikteydik. Sabahın 5'inde Afyon ovasını gördüğünüz zaman verilen mücadelenin değerini çok daha iyi anlıyorsunuz. 100 yıl önce bizim çıktığımız tepede, bizim askerlerimiz yani babalarımız ve dedelerimiz vardı. Onlar hayatlarını bu ülke için verdiler. Biz onların bedenleriyle, kanlarıyla yaptıkları fedakarlığı en azından aklımızla, yüreğimizle büyütmek zorundayız. Daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü bir Türkiye, üniversiteleri bilgi üreten bir Türkiye, en büyük arzumuz bu zaten. Bunu yapacağız. Sizden istediğ im tek şey; sakın karamsar olmayın. Kocatepe'ye çıktığımda neden karamsar olmamamız gerektiğini biraz daha anladım. Yüreğime yerleştirdim. O zor koşullarda o mücadeleyi yapanlar, yumurta satarak şeker fabrikası kuranlar, ilk 5 yıllık sanayi kalkınma planını uygulamaya koyanlar sıradan insanlar değildi. Onlar verdikleri mücadelenin ancak ekonomik başarılarla perçinleneceğini biliyorlardı” dedi.      

“Dünyanın en  saygın iktisatçılarını İzmir'de toplayacağız”
1923'te İzmir'de toplanan İktisat Kongresi'nin önemine değinen Genel Başkan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “İzmir sıradan bir kent değil. Kuruluşun ve kurtuluşun kenti ama aynı zamanda ilk İktisat Kongresi'nin toplandığı kent. Önümüzdeki yıl kongrenin 100'üncü yılı olacak. Dünyanın en önemli saygın iktisatçılarını İzmir'de toplayacağız. O iktisatçılar sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya yeni bir vizyonu burada çizecekler.”

Soyer: “İzmir yine İzmirliliğini yapacak”
Tarihi kutlamayı anarak sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İkinci bir yüzyılın başlangıcında olduğumuzu hissettik. Bu organizasyonu yapmamızın temel sebebi bir anlamda hafızayı tazelemekti. Bir yandan da Türkiye'ye umut verebilmekti. Hafızasını kaybeden toplumların sürdürülebilir bir gelecek inşa etmesi mümkün değil. Hafıza da hız çağında çok hızlı kayboluyor. O hafızayı tazelemek, oradan sürüdürülebilir bir gelecek inşa etmek mümkün, diye yola çıkmıştık. Eğlencesini, neşesini kaybetmiş toplumda bunları da hatırlatmak istedik. Aynı doğadaki gibi dün İzmir'de muazzam bir enerji patlaması yaşandı. İzmir, İzmirliliğini yaptı. Bugün de İzmir bu toplantıyla İzmirliliğini yapacak. Mehmet Ali Kasalı, olağanüstü bir organizasyonla İzmir'in tüm iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirdi. Bu toplantıdan da İzmir'e T&u uml;rkiye'ye umut çıkacağını biliyorum. İzmir yine Anadolu'ya, Türkiye'ye öncülük edecek ve umut yeşertecek” dedi.

Kasalı: “Tunç Başkanımızı kutluyorum”
BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise İzmir'in iş insanlarının burada olduğunu belirterek  “Heyecanlanmamak mümkün değil. Türkiye, İzmir 100'üncü yılı yaşıyor. İzmir kurtuluşun ve kuruluşun kenti. İzmir öyle bir kutlama yaptı ki, organizatör olan Tunç Başkanımız ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kutluyorum, alkışlıyorum. Sadece alanda değil evlerde de kutlandı 9 Eylül” dedi. Kasalı, açılış konuşmalarının ardından iş insanlarına sunum yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu