GÜNCEL GELİŞMELER

100. Yılda 100 Çağdaş Genç Atasının İzinde İzmir’de

Kurtuluşun ve kuruluşun kenti İzmir’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü görkemli etkinlik ve törenlerle kutlandı.

 

Milli Mücadele’nin fitilini ateşleyen işgale karşı ilk kurşunun atıldığı İzmir’in kurtuluş gününde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin100 üniversiteli genci ülkemizin dört bir yanından gelerek “100 Çağdaş Genç Ata’sının İzinde İzmir’de” sloganıyla toplandı.

 

ÇYDD İzmir Şubesi’nin organizasyonuyla gerçekleşen program, 8 Eylül 2022 Perşembe günü Lozan Meydanı’nda gençlerin karşılanmasıyla başladı. “Ata’nın İzinde” ilk adım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman Türk askerlerinin İzmir’e 08 Eylül 1922’de ilk giriş yaptığı Belkahve’de atıldı. Belkahve Ata Anı Evi’ni ziyaret eden gençler, 1919’da Samsun’dan yakılan bağımsızlık ateşi ile başlayan ve 1922’de zaferle taçlandırılan Milli Mücadele ruhunu 100 yıl sonra yeniden hissetti.

 

Açılış, ÇYDD İzmir Şubesi Gençlik Birimi Kolaylaştırıcısı Efe Ömer Çulhacı’nın günün anlam ve önemine dair sunuş konuşmasıyla başladı. Daha sonra,  Çağdaş Gençlik Merkez Birimi Yürütme Kurulu Üyesi Rahime Ünlü, ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur H. Ertürkan, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Lale Platin, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nilay Kökkılınç konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şubesi’nin Çağdaş Liseli Gençlik Birimi zeybek gösterisini sundu.

 

Belkahve Ata Anı Evi’nde çekilen hatıra fotoğrafı sonrası gençler, İzmir’e giriş yapan Türk askerlerinin karargâh olarak kullandığı, Atatürk’ün her İzmir’e gelişinde konakladığı Konak Atatürk Müzesi’ni ziyaret etti.

 

Konak Atatürk Müzesi ziyareti sonrası, 1860 yılında inşa edilip Cumhuriyet tarihinin önemli olaylarına tanıklık eden, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ömrünün 91 gününü geçirdiği, Eşi Latife Hanım ile nikâhlarının gerçekleştiği Uşakizade Köşkü ziyaret edildi.  Köşkün Müdürü Cemal Necip Gürel tarihe ışık tutan köşkün hikâyesini gençlerle paylaştı. Gençler, Buca Belediyesi Kaynaklar İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi’nde kamp ateşinin etrafında türküler söyleyerek ilk günü keyifle noktaladı.

 

İkinci gün etkinlik, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir-Basmane girişinden Anafartalar Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı’na uzanan Zafer Korteji yürüyüşü ile başladı. İzmirliler, “Çağdaş Türkiye’nin Gelecek Güvencesi” olarak yetişen çağdaş gençleri, Cumhuriyet Meydanı’nda büyük coşku ve alkışlarla karşıladı.

 

Saat 14.00’te ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur H. Ertürkan ile Çağdaş Liseli Gençlik ve Çağdaş Gençlik gönüllüleri Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunu gerçekleştirip Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm Milli Mücadele’nin kahraman şehitlerini saygıyla andı.

 

Çağdaş Liseliler, Çağdaş Gençlik ve Şube gönüllüleri bayraklarla gelincik tarlasına çevrilen Kordon’da Fener Alayı’na yoğun katılım sağladı. 8 ve 9 Eylül tarihlerinde iki gün süren etkinlik,  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi, Bornova Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Sun Chemicals, İzmir Ticaret Odası, TYH Tekstil, TonweltGuiding Solutions, Dimes ve Dalan kurumlarının destekleriyle gerçekleştirildi.

 

Gençler, Cumhuriyet ve devrimlerine giden yolu aydınlatan ulusal kurtuluş günlerinde bir araya geldikleri Afyon ve Çanakkale buluşmalarına “9 Eylül Ata’nın İzinde İzmir” buluşmasını da ekleyerek her sene bir araya gelmek üzere birbirlerine söz vererek ayrıldılar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu