GÜNCEL GELİŞMELER

Selma Ergeç, Hatice Şendil ve Ayla Çınaroğlu çocuklar için kitap okudu

AÇEV’den kitaba ulaşamayan çocuk kalmasın çağrısı

 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), çocukların dil gelişimini desteklemek, onlara kitap okuma sevgisi kazandırmak ve onları kitapların renkli dünyasıyla buluşturmak için hayata geçirdiği Okuyan Bir Gelecek projesinin dijital platformuna üç yeni kitap okuma videosu daha ekledi. Ünlü isimlerin kitap okuyarak destek olduğu projede, yeni kitapları oyuncular Selma Ergeç ve Hatice Şendil ile yazar Ayla Çınaroğlu seslendirdi. 

 

Yeni eklenen videolar ile 18 kitaba ulaşan platformda, Selma Ergeç Ali'ye Göre GerçekHatice Şendil Seslerin Perisi Işık ve Ayla Çınaroğlu Tuz Masalı kitabını okudu. Ergeç, Şendil ve Çınaroğlu çocuklara erken yaşta kitap okumanın önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmayı ve ihtiyaç sahibi çocukları kitaplarla buluşturmayı amaçlayan Okuyan Bir Gelecek projesi için bağış çağrısında da bulundu. 

 

Çocuklara kitap sevgisinin aşılanmasında ebeveynlerin önemine dikkat çeken Selma Ergeç, “Ebeveynler, çocuklarına erken yaşlardan itibaren kitap okuyarak ve onlarla kitaplar hakkında sohbet ederek çocuklarına kitap sevgisi aşılayabilir ve gelişimlerine destek olabilir” dedi.

 

Çocukların erken yaşta kitaplarla tanışmasının, dil gelişimlerinin yanında yaratıcılıklarını da desteklediğini vurgulayan yazar Ayla Çınaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erken yaşta kitapla tanışmak, çocukların akademik hayattaki başarısını ve insan ilişkilerini olumlu etkiliyor.” 

 

Proje kapsamında ihtiyaç sahibi çocukların kitap setleriyle buluşacağını belirten Hatice Şendil“Okuyan Bir Gelecek projesinin web sitesinden çocuklar için kitap seti bağışlayabilir ya da projeye belirlediğiniz miktarda destek olarak setlerin oluşturulmasına katkıda bulunabilirsiniz” diye konuştu. 

 

Videolar 200 binden fazla izlendi, 13 binden fazla çocuk kitaplarına kavuştu

AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek dijital platformuna Fazıl Say müzikleriyle destek olurken, Ayfer Gürdal Ünal, Bahar Eriş, Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Gökçe Gökçeer, Gülçin Alpöge, Mert Fırat, Selçuk Yöntem, Sevda Mustafaoğlu, Songül Öden, Tilbe Saran ve Yekta Kopan proje kapsamında kitap okudu ve platformda yer alan videolar 200 binden fazla izlendi. Proje ile bugüne kadar 13 binden fazla çocuk Okuyan Bir Gelecek setlerine kavuştu. Öğrenmeyi destekleyici bu setler, erken çocukluk uzmanları tarafından seçilen 5 resimli hikaye kitabı, her kitaba özel hazırlanan etkinlikler ve oyun önerileri, çocuk dergisi, resim defteri, kuru boya, oyun hamuru ve çeşitli eğitsel malzemelerden oluşuyor. Pojenin çözüm ortağı olan Kidega’nın desteğiyle hazırlanan kitap setleri ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor. Set gönderilen her hane, AÇEV’in gönüllü eğitimcileri tarafından aranarak ebeveynlere setin içinde bulunan malzemeleri nasıl kullanabilecekleri ve bu malzemeleri kullanarak çocuklarının gelişimini nasıl destekleyebilecekleri aktarılıyor.

 

Okuyan Bir Gelecek ile 100 bin çocuğu kitaplarla buluşturmayı hedefleyen AÇEV’e destek vermek isteyenler Okuyan Bir Gelecek (okuyanbirgelecek) platformu üzerinden çocuklara set bağışlayabiliyor ya da setlerin oluşturulmasına katkıda bulunmak için kendi belirledikleri miktarda destek olabiliyor. BAGIS yazıp 3747'ye SMS gönderenler de 20 TL bağışlamış oluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu